środa, 8 kwietnia 2015

Góra Kapliczna

Przeglądając płyty ze zdjęciami trafiłam na fotografie Góry Kaplicznej, i pomyślałam, że warto je pokazać, z tego względu, że miejsce jest dość ciekawe, a niewielu ludzi wie o jego istnieniu.
Pierwsze ślady człowieka na wzgórzu pochodzą z epoki kamienia tj. 4500 - 1800 p.n.e.
Około 900 - 400 lat p.n.e. istniało w tym miejscu grodzisko obronne otoczone drewniano - ziemnym wałem, ze znajdującym się u podnóża cmentarzyskiem ciałopalnym.
W 1257 roku, na mocy dokumentu wystawionego przez księcia Henryka III, właścicielkami Osobowic jak również wzgórza zostają siostry klaryski.
Faktycznie jednak Góra Kapliczna zyskała rozgłos na początku XVIII wieku, kiedy za pośrednictwem Figurki Matki Bożej, umieszczonej wówczas na starym dębie, niejaki Balcer, organista z kościoła p.w. św. Macieja został cudownie uzdrowiony z paraliżu i ślepoty.
Od tej pory na Święte Wzgórze zaczynają przybywać tłumy pielgrzymów.
Powstaje pierwsza drewniana kapliczka, do której zostaje przeniesiona Cudowna Figurka Matki Bożej.
Po sekularyzacji dóbr kościelnych, w 1812 roku Osobowice wraz ze Świętą Górą, przejmuje wrocławski księgarz i wydawca Jan Bogumił Korn.
W tym czasie, wokół Świętej Góry, ustawione zostają nowe Stacje Drogi Krzyżowej, Nowy właściciel postanawia również wybudować murowaną kaplicę, której podziemia przeznacza na mauzoleum rodziny Kornów.
Od 1902 roku Osobowice zostają pod opieką duszpasterską parafii św. Bonifacego.
Obecne Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z lat 1884 -1885. W 1916 roku umieszczono na nich nowe obrazy, jednak w wyniku niszczenia w 1980 r. zastąpiono je odlewami gipsowymi.
Po II wojnie światowej ruch pielgrzymkowy na Święte Wzgórze ustał.
Obecnie corocznie odbywają się tutaj Spotkania z Piosenką i Poezją Religijną, spotkania Stowarzyszenia Krwi Chrystusa, a także raz w miesiącu od maja do października, nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej z procesją wokół starej Drogi Krzyżowej.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz