piątek, 1 maja 2015

Panorama Racławicka

Z czego słynie Wrocław? Oczywiście z krasnali, które opanowały miasto i stały się w ostatnim czasie jego symbolem. Jednak oprócz tych ekspansywnych karzełków, niewątpliwą i niezmienną od wielu lat atrakcją turystyczną jest Panorama Racławicka.

Insurekcja kościuszkowska oficjalnie rozpoczęła się 24 marca 1794 roku. 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami i Dziemierzycami, doszło do bitwy, w której wojska powstańcze dowodzone przez generała Tadeusza Kościuszkę, pokonały oddziały armii carskiej generała Aleksandra Tormasowa.

Panorama Racławicka jest dziełem o gigantycznych wymiarach 114x15 metrów, które powstało we Lwowie z pomysłu Jana Styki. Malarz postanowił wykorzystać Powszechną Wystawę Krajową organizowaną w 1894 roku dla upamiętnia setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Jan Styka do współpracy zaprosił wybitnego malarza - batalistę Wojciecha Kossaka. Podczas II wojny światowej uszkodzone płótno zostało umieszczone w klasztorze Bernardynów, a następnie w 1946 roku przekazane przez rząd radziecki Polsce.

Poniżej kilka wykonanych przeze mnie zdjęć, jednak myślę, że żadne zdjęcia nie oddadzą wrażenia jakie robi to gigantyczne malowidło widziane na żywo.














Park Juliusza Słowackiego





"Oczekiwanie" - rzeźba Anny i Ryszarda Zamorskich

"Cztery Cnoty" - rzeźby ogrodowe przedstawiające postaci mitologiczne, przeniesione z Parku Szczytnickiego.
Z jedenastu posągów, pierwotnie zdobiących prywatną posesję przy Moście Szczytnickim, odratowano po wojnie jedynie cztery: dwie figury Pallas Ateny, Ceres - rzymską boginię urodzajów oraz Reę - córkę Uranosa i Gai.


Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Muzeum Architektury, dawny kościół i klasztor Bernardynów.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz